Перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Lekarze

Każdy obywatel Ukrainy ma możliwość skorzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków na terenie Polski, jeśli przekroczył granicę kraju po 24 lutego 2022 i posiada specjalne zaświadczenie wydane przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie upoważniającym przyjazd do Polski.

Przepisy obejmują te placówki, które posiadają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Lekarze POZ

Obywatele Ukrainy mają możliwość skorzystania z pomocy medycznej w przychodni lub w domu od poniedziałku do piątku.

Aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższa placówka POZ, należy zadzwonić pod numer 800 190 590.

Można również skorzystać z Informatora o Terminach Leczenia, w którym wyszukuje się konkretne świadczenie w danym mieście.

Więcej informacji na stronie internetowej NFZ.

Grupa ENEL-MED

Grupa ENEL-MED oferuje bezpłatne świadczenia medyczne uchodźcom z Ukrainy. Placówka świadcząca bezpłatną pomoc znajduje się przy ul. Wadowickiej 3 w Krakowie. Aby dowiedzieć się więcej, należy zadzwonić pod numer (22) 434 09 09.

Lekarze dla Ukrainy

Lekarze dla Ukrainy to platforma, która ma na celu zapewnienie bezpłatnej pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy. Platforma jest skierowana do osób, które potrzebują konsultacji medycznej lub innych świadczeń medycznych. Specjaliści oferują możliwość umówienia się na wizytę stacjonarną lub teleporadę.

Aby umówić się na wizytę, należy wybrać specjalizację, lokalizację oraz język, w którym ma odbyć się konsultacja. Następnie otrzymuje się informacje dotyczące danego specjalisty, z którym można się skontaktować w celu umówienia wizyty.

Platforma umożliwia również dołączenie do grona pomagających.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Lekarze dla Ukrainy.

Grupa LUX MED

Prywatne placówki LUX MED oferują bezpłatną pomoc medyczną dla osób z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 i mają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną lub odcisk stempla Straży Granicznej w dokumencie podróży.

Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić pod numer (+48) 22 45 87 007. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00. Konsultanci posługują się językiem polskim, ukraińskim i angielskim.

Grupa LUX MED oferuje pomoc wynikającą z pilnej potrzeby medycznej lub niezbędnej kontynuacji leczenia przewlekłego.

Więcej informacji na stronie Grupy LUX MED.

Aplikacja LikarPL

Ministerstwo Zdrowia stworzyło aplikację LikarPL dedykowaną dla osób przyjeżdżających z Ukrainy, która ma na celu ułatwienie uzyskania porady lekarskiej. Aplikacja umożliwia komunikację pomiędzy pacjentem i lekarzem, który nie posługuje się językiem ukraińskim.

Aplikacja posiada moduł przeznaczony dla pacjenta, w którym znajduje się specjalny formularz. Pacjent wpisuje do niego odpowiednie informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, co ułatwi lekarzowi przygotowanie się do konsultacji medycznej. Formularz może zostać wypełniony na komputerze lub na telefonie. Dostępne są różne języki – m.in. ukraiński i angielski. Następnie pacjent otrzymuje indywidualny numer, który będzie potrzebny podczas konsultacji. Podczas konsultacji wykorzystywany jest moduł dla lekarza, który będzie ułatwiał tłumaczenie z języka ukraińskiego na polski i odwrotnie.

Więcej informacji na temat aplikacji można znaleźć na stronie internetowej.