Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński wyróżniony w konkursie "Kraków bez granic"

Uniwersytet Jagielloński wyróżniony w konkursie "Kraków bez granic"

Jest to plebiscyt, który od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki  i rozwiązania architektoniczne oraz inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia pozwalające osobom z niepełnosprawnościami uczestniczyć w życiu miasta.

Uniwersytet Jagielloński został nagrodzony w kategorii "obiekty użyteczności publicznej" za wyjątkową trafność zastosowanych rozwiązań umożliwiających korzystanie z całego obiektu przez osoby z różnego typu niepełnosprawnościami w budynku Małego Paderevianum, którego modernizacja zakończyła się w styczniu 2023 roku. . Małe Paderevianum jest przestrzenią otwartą i przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami, bowiem uwzględniono w nim różnorodne potrzeby użytkowników, a otoczenie obiektu jest pozbawione barier.

W kategorii innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze nagrodę główną otrzymali naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy wspólnie z fizykami medycznymi i lekarzami z Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie opracowali technologię druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych.

W kategorii projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami nagrodę główną zdobył Human Week, czyli Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego, którego organizatorem jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Urzędem Miasta Krakowa.

Więcej informacji na temat nagród przyznanych Uniwersytetowi można znaleźć na stronie głównej UJ.