Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomoc rzeczowa

"Szafa Dobra" - darmowy sklep z odzieżą, obuwiem i akcesoriami

"Szafa Dobra" znajduje się na os. Górali 8 (dzielnica Nowa Huta) (zobacz na mapie).

Osoby potrzebujące mogą w nich otrzymać bezpłatną odzież, obuwie oraz akcesoria. Pomoc w "Szafie Dobra" organizuje fundacja Internationaler Bund Polska, operator Centrum Wielokulturowego w Krakowie oraz Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców w Krakowie. Partnerami punktów jest Centrum Wielokulturowe w Krakowie, Miasto Kraków, Drapen i Havet, IKEA Polska oraz Agencja Rozwoju Miasta Krakowa (punkt przy ul. Śniadeckich).

Punkt na os. Górali 8 wydaje odzież męską, damską oraz dziecięcą. Otwarty jest od środy do piątku w godz. 10:00-16:00. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to: os. Zgody, Bulwarowa oraz Plac Centralny im. Ronalda Reagana.

Zupa dla Ukrainy - darmowe zupy i darmowy sklepik

W składzie można odebrać pożywne, wegańskie zupy pasteryzowane w słoikach, które przygotowują na bieżąco mieszkańcy Krakowa i krakowscy restauratorzy, w tym piekarnie.

Słoiki można odbierać codziennie w godzinach od 10.00 do 16.00 w magazynie przy ulicy Śniadeckich 3 (zobacz na mapie). Dojście jest oznakowane w językach polskim i ukraińskim.

W magazynie znajduje się też sklepik z darmowymi produktami użytku codzinnego (m.in. pieczywo, konserwy, suchy prowiant - kasze, ryże makarony itd., środki higieniczne, kosmetyki itp.).

Centrum dla uchodźców w Krakowie

Centrum dla uchodźców z Ukrainy, które powstało przy ulicy Berka Joselewicza 1, zapewnia nocleg osobom, które przybyły do Krakowa. Tam udzielana jest też pomoc rzeczowa (żywność, środki higieniczne, artykuły dla dzieci i inne).

Znajdź punkt na mapie

Sklep za jeden uśmiech - Łagiewnicka 54

Przy ulicy Łagiewnickiej 54 (zobacz na mapie) znajduje się punkt zbiórki i wydawania odzieży, obuwia, bielizny, toreb, zabawek, pościeli, ręczników, akcesorów dla dzieci, walizek, naczyń, małego AGD, kosmetyków i innych niezbędnych rzeczy.

Wszystkie artykuły wydawane są bezpłatnie. Punkt prowadzony jest przez Fundację Dobro Zawsze Wraca.

Aktualne informacje można znaleźć na profilu na Facebooku Fundacji.

Polski Czerwony Krzyż Małopolska

Małopolski Oddział Okręgowy PCK wydaje pakiety z żywnością i środkami higienicznymi dla uchodźców. W miarę możliwości zabezpieczane są też potrzeby związane z odzieżą i obuwiem. Pakiety wydawane są osobom, które przekroczyły granicę ukraińską po 24 lutego 2022 roku i mają potwierdzenie w paszporcie lub inny właściwy dokument. Pakiety można odbierać w biurze PCK w Krakowie przy ulicy Studenckiej 19 (zobacz na mapie), w godzinach 08:00-17:00.

Aktualne informacje są dostępne na stronie internetowej małopolskiego oddziału PCK.

CARITAS - Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Centrum Pomocy działa pod adresem ul. Ossowskiego 5 (dzielnica Wola Duchacka) (zobacz na mapie).
Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00. Pakiety pomocowe wydawane są w środy w godz. 10:00-14:00.
 
Poza pomocą psychologiczną i rzeczową ośrodek organizuje m.in. bezpłatne kursy języka polskiego oraz zajęcia integracyjne.

 

Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców - Daszyńskiego 22

Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców znajduje się przy Galerii Kazimierz przy ulicy Daszyńskiego 22 (znajdź na mapie). Uchodźcy mogą otrzymać bezpłatnie żywność, środki chemiczne, leki, art. higieniczne, które wydawane są w poniedziałki w godz. 09.00–16.00

Punkt darów dla uchodźców z Ukrainy Fundacji On Life

Punkt mieści się przy ul. Piłsudskego 29 (centrum Krakowa - wejście od alei Krasińskiego, najbliższy przystanek komunikacji miejskiej: Muzeum Narodowe) (zobacz na mapie).

W punkcie otrzymać można bezpłatną żywność, odzież oraz środki czystości (w tym min. mydło i pampersy). Dary wydawane są we wtorki, czwartki i soboty w godz. 10:00-13:00. Dodatkowo punkt zapewnia pomoc raz w tygodniu dla osób, które przyjechały do Krakowa w ciągu ostatnich 3 miesięcy, dla osób niepełnosprawnych, starszych (po ukończeniu 70. roku życia), kobiet w ciąży oraz matek wychowujących co najmniej 3 dzieci.