Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szczepienia dla dzieci

Szczepienia ochronne dzieci

Zgodnie z Polskim Programem Szczepień Ochronnych wszyscy obywatele Ukrainy, w tym dzieci i młodzież do lat 19, mają prawo do bezpłatnych szczepień na terenie Polski. Aby umówić dziecko na szczepienie, należy skonsultować się i umówić z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (internistą).

Dzieci, które przekroczyły granicę RP po 24 lutego 2022 r., objęte są w Polsce bezpłatną opieką zdrowotną, a ich szczepienia powinny być przeprowadzane zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień.

Zasady szczepienia dzieci

Szczepienie noworodków przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także wszystkie kolejne szczepienia przewidziane w kalendarzu szczepień są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie Polski.

Dzieci, które przebywają w kraju krócej niż 3 miesiące, mogą zostać zaszczepione dobrowolnie. W przypadku dłuższego pobytu osoby do ukończenia 19. roku życia są objęte programem szczepień zgodnie z kalendarzem szczepień.

Decyzję o szczepieniu podejmuje lekarz pierwszego kontaktu (internista – lekarz rodzinny), który wyznacza dziecku Indywidualny Kalendarz Szczepień na podstawie dotychczasowej informacji medycznej. W przypadku kontaktu z groźnym wirusem (tężec, wścieklizna), należy zaszczepić się niezwłocznie po jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Najważniejsze szczepienia

Podstawowe szczepienia dzieci według wieku zgodnie z harmonogramem na rok 2022 to:

  • szczepienie przeciwko odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) dzieci w 2. roku życia
  • szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio
  • szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Zalecane jest również szczepienie przeciwko COVID-19.

W przypadku braku dokumentacji medycznej dotyczącej szczepień dziecko traktowane jest jako nieszczepione. Dzieci, które były hospitalizowane i nie mają książeczki zdrowia, powinny zostać w pierwszej kolejności przebadane na poziom przeciwciał HBs w celu sprawdzenia odporności na wirusowe zapalenie wątroby.