Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szkoły, przedszkola, żłobki

Dzieci i młodzież z Ukrainy mają zapewniony bezpłatny dostęp do edukacji w Polsce.

Darmowe zajęcia dla dzieci

Miasto Kraków, Grupa TAURON i Arena Kraków S.A. wraz z operatorem programu Fundacją Poland Business Run i partnerem Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym Kraków „Zachód” przygotowali przestrzeń przeznaczoną na opiekę nad najmłodszymi. „Dziecięca Przystań” jest inicjatywą, dzięki której dzieci z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Zostały podzielone na trzy grupy wiekowe:

  • 0-3 lat
  • 4-6 lat
  • 7-10 lat.

Opiekunowie posługują się językiem ukraińskim. Organizatorzy zapewniają zajęcia sportowe i różnego rodzaju zabawy, które są specjalnie przygotowane pod każdą grupę wiekową.

Zajęcia odbywają się w TAURON Arenie Kraków przy ul. Stanisława Lema 7 (zobacz mapę), na poziomie B oraz w Małej Hali.

Zainteresowane osoby proszone są o zapisy przez infolinię pod numerem 146 146 146 lub o zgłoszenie się osobiście na recepcji głównej.

Zgłosić można się również za pomocą internetowego formularza.

Więcej informacji na stronie internetowej Tauron Arena.

Szkoły

Aby zapisać dziecko do szkoły, rodzice powinni udać się do wybranej placówki, w której przeprowadzony zostanie z nimi wywiad. Na tej podstawie zostanie ustalone, jakie potrzeby edukacyjne ma dziecko i do jakiej klasy powinno uczęszczać.

Oddziały przygotowawcze

Uczniowie, którzy nie znają języka polskiego, mogą dołączyć do szkoły, w której działa oddział przygotowawczy. Poniższy link odsyła do mapy przedstawiającej krakowskie szkoły. Zielonym kolorem oznaczono szkoły, w których funkcjonują oddziały przygotowawcze, a czerwonym oznaczono te, które starają się o otwarcie takiego oddziału.

Strona internetowa z mapką.

Przygotowano również mapę szkół, w których pracują asystenci wielokulturowi. Są to osoby, które mogą pomóc uczniom z Ukrainy w odnalezieniu się w polskich szkołach.

Strona internetowa z mapką.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej portaledukacyjny.krakow.pl.

Przedszkola i żłobki

Aby zapisać dziecko do przedszkola lub żłobka, należy skontaktować się bezpośrednio z dyrektorami placówek i zapytać o możliwość zapisu. Na ten moment nie przewidziano oddziałów przygotowawczych w przedszkolach, więc dzieci od razu są dołączane do istniejących już grup.

Strona internetowa z listą przedszkoli publicznych

Rejestr żłobków i klubów dziecięcych

Strona internetowa z listą żłobków samorządowych

Bezpłatne miejsca w przedszkolach dla ukraińskich dzieci

Współpraca Miasta Krakowa z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) zaowocowała uruchomieniem ponad 200 dodatkowych bezpłatnych miejsc w przedszkolach dla dzieci z Ukrainy.
 
Przedszkola cały czas prowadzą nabór na dodatkowo utworzone miejsca. Organizatorem działań jest krakowska Fundacja Internationaler Bund Polska (znana m.in. z Szafy Dobra). Na stronie Fundacji dostępna jest mapa przedszkoli dysponujących wolnymi miejscami.
 
Aby zapisać swoje dziecko do przedszkola na dofinansowane w ramach projektu miejsce, należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną placówką i wziąć udział w prowadzonej przez nią rekrutacji. Listę placówek wraz z danymi kontaktowymi oraz informacją o ilości dostępnych dofinansowanych miejsc znaleźć można w formularzu online.